fbpx

Terapia EEG Biofeedback z diagnozą fal

Czym jest terapia Biofeedback?

Biofeedback – czyli biologiczna informacja zwrotna – to metoda treningu pracy mózgu, która pozwala uzyskać kontrolę nad procesami zachodzącymi w organizmie. Opracowana przez naukowców z NASA w Stanach Zjednoczonych, była wykorzystywana do poprawy koncentracji i możliwości psychicznych astronautów, a  po udowodnieniu jej skuteczności została wprowadzona do gabinetów terapeutycznych.
Możliwości naszego mózgu są wykorzystywane w 2-5%. Trening Biofeedback  skutecznie pomaga przyspieszyć szybkość  myślenia, uczenia się oraz zapamiętywania nawet do 30%, a także pozwala na odzyskanie kontroli nad własnymi emocjami.

Jak wygląda sesja terapii biofeedback?

Trening Biofeedback polega na nauce kontrolowania swoich fal mózgowych. Jest to możliwe dzięki natychmiastowej informacji zwrotnej, jaką uzyskuje mózg podczas gry lub oglądania bajki. Dziecko jest podłączone do komputera za pomocą trzech czujników (jeden na czubku głowy oraz po jednym na każdym uchu), dzięki którym odbierany jest sygnał EEG. Aby przejść poziom w grze lub oglądać bajkę na dużym ekranie, dziecko musi dostroić swoje fale mózgowe do ustalonego wcześniej poziomu. Jeżeli się to uda – mózg dostaje pozytywny sygnał (nagrodę) w postaci punktów, sukcesu w grze lub komfortu oglądania bajki. W przeciwnym razie gracz traci punkty lub wypada z gry, a obraz bajki zmniejsza się do rozmiarów utrudniających oglądanie. W ten sposób mózg dostraja się do optymalnego dla siebie układu fal mózgowych, co przekłada się na funkcjonowanie dziecka także poza salą terapeutyczną.

Dziecko dąży do wygrania z komputerem i w ten uczy się optymalnej pracy mózgu, a tym samym poprawia swój stan – samopoczucie, nastrój, zmniejsza stres i skłonność do agresji, polepsza koncentrację i pamięć, wycisza nadpobudliwość.

Główne korzyści z treningu EEG Biofeedback.

Główne korzyści z treningu EEG Biofeedback:

– lepsza koncentracja uwagi,
– wzrost kreatywności,
– lepsza pamięć,
– szybsze uczenie się,
– zwiększona odporność na stres i negatywne wpływy otoczenia,
– zahamowanie lęków,
– poprawa samopoczucia,
– zwiększenie pewności siebie,
– rozwój dojrzałości emocjonalnej.

Na czym polega trening EEG Biofeedback.

Istota Biofeedbacku

Istotą metody Biofeedback jest wykorzystanie efektu biologicznego sprzężenia zwrotnego, za pomocą którego trenujący uczy się zależności pomiędzy ciałem i umysłem a jakością pracy mózgu.

Komórki nerwowe mózgu w każdym momencie funkcjonowania wytwarzają zmieniające się pola elektryczne, które nazywamy falami mózgowymi. Natężenia poszczególnych częstotliwości składają się we wzór, z którego można odczytać stan psychiczny człowieka.

Trening Biofeedback jest najbardziej skutecznym narzędziem, dzięki któremu dziecko uczy się,w jaki sposób panować nad swoimi falami mózgowymi, jak je hamować lub wzmacniać w określonym dla siebie celu.

Jak długo trwa terapia Biofeedback.

Jak długo trzeba trenować?

Najlepsze efekty uzyskuje się trenując 2-3 razy w tygodniu. Minimalna ilość to 1 raz w tygodniu.
W zależności od oczekiwanego celu ilość treningów waha się od 10 do 40/50 sesji.

Zapraszamy na terapię biofeedback w Legnicy.

Kontakt do Raduga Centrum Terapii i Rozwoju
Rejestracja Poniedziałek - Piątek
w godzinach 14:00-20:00.

Adres:  ul.Chojnowska 81A 59-220 Legnica